Un adolescent de 14 ani din Hunedoara, arestat după ce s-a filmat în timp ce viola o fată de 13 ani

0
121

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) – Biroul Teritorial Hunedoara au dispus reținerea unui inculpat minor în vârstă de 14 ani, care este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de pornografie infantilă și viol. Această decizie subliniază gravitatea acuzațiilor aduse și necesitatea unei anchete amănunțite pentru a stabili circumstanțele exacte ale faptelor.

Din actele de urmărire penală efectuate a rezultat că în luna ianuarie 2024, acesta a întreținut, prin constrângere fizică, un act sexual cu o victimă minoră, în vârstă de 13 ani, împrejurare în care  a produs cu telefonul mobil personal  materiale pornografice  (videoclipuri) pe care  le-a prezentat ulterior și altor persoane, conform observatornews.ro

De asemenea,  s-a mai stabilit că inculpatul a deținut în același sistem informatic, fotografii înfățișând o altă persoana vătămată minoră în ipostaze sexuale explicite.

În ziua de 16.05.2024, judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Hunedoara a dispus arestarea preventivă a inculpatului, pentru o perioadă de 30 de zile.

Noul sistem de abonare prin email

Introdu adresa de email pentru a te abona la acesta pagina și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.