Pandurii a câştigat al doilea amical al iernii

0
35

După remiza cu Vulturii Fărcăseşti, scor 1-1, Pandurii Târgu Jiu a dispus, miercuri, cu 4-1, de ocupanta locului 7 din Liga a 4-a Gorj, Jiul Rovinari.

Testul s-a disputat pe terenul III din cadrul Complexului Sportiv Târgu Jiu, iar echipa oaspete a intrat în avantaj la pauză, datorită golului izbutit de George Bozianu. În partea secundă, Andrei Şendroiu, în două rânduri, şi Alexandru Stan, jucător adus de la U Craiova 2, au marcat pentru Pandurii, care a beneficiat şi de un autogol al Jiului.

Călin Cojocaru, dezamăgit de prima repriză

În prima parte a confruntării, Pandurii i-a trimis pe teren pe: Opriţa – Cuţitoiu, Catrici, Ciobanu, Vasilescu – Trancă, Babaua, Peia – Tănăsoiu, Pîrciu şi Bodea. După pauză au mai evoluat Krupenschi şi Iovicin – A. Stan, L. Gheorghe, P. Popescu, Cr. Ştefan, Şendoriu, Cornicioiu, Zlataric şi Mândrean.

”Cum am spus şi după meciul cu Fărcăşeşti, mă interesează, în primul rând, efortul fizic. Mă interesează şi mişcarea băieţilor în teren, vreau atitudine de la ei la fiecare meci. Chiar dacă am dominat jocul, am început mai greoi. Am făcut un fault în careu şi le-am dat posibilitatea adversarilor să marcheze, lucru care nu-mi convine. Vreau de la aceste meciuri să nu luăm goluri şi să stăm foarte bine în teren. Nu mi-a plăcut prima repriză, fiindcă nu ne-am creat ocazii aşa cum îmi doresc, mai ales că am jucat cu un adversar de ligă inferioară. Vreau să ne dominăm adversarii şi mai avem mult de muncă. Băieţii au acumulat o oboseală, dar eu aştept altceva de la ei. Mi-a plăcut atitudinea din repriza a doua, nu neapărat că am marcat de mai multe ori, dar am jucat mai repede, mai în viteză, cam ce vreau eu de la toţi”, a declarat Cojocaru.

Acesta a avut în probe şi un apărător sârb – Borislav Zlataric, asupra căruia antrenorul se va edifica în perioada următoare. ”Am avut în probe un fundaş dreapta sârb, pe moment l-am oprit să îl mai văd. E născut în 2001. Momentan, nu putem transfera decât juniori. Aşteptăm o decizie favorabilă să putem transfera şi jucători cu experienţă mai mare. Pe moment l-am oprit şi pe Alexandru Stan, de la Craiova. La prima vedere mi-a lăsat o impresie destul de ok, dar este puţin supraponderal şi o să vedem dacă reuşeşte să slăbească în aceste zile; i-am mai acordat o şansă”, a precizat Cojocaru.

Toate amicalele echipei Pandurii se joacă la Târgu Jiu

Sâmbătă, de la ora 11:00, tot la Târgu Jiu, Pandurii va susţine un alt meci de verificare, cu ACSO Filiaşi. În funcţie de vreme, oficialii echipei gorjene vor decide dacă amicalul se joacă pe terenul sintetic sau pe iarbă, pe stadionul Municipal.

”O să jucăm toate amicalele acasă, fiindcă în primele trei etape jucăm doar la Târgu Jiu, cu CSM Reşiţa, Viitorul Pandurii (n.r. – în calitate de echipă oaspete), şi FC Argeş”, a spus Cojocaru. Echipa sa va mai întâlni în pauza de iarnă Viitorul Dăeşti (29 ianuarie), FC Hunedoara (1 şi 8 februarie) sau CSM Slatina (12 februarie). Adversarul din ultimul amical al iernii încă nu a fost stabilit.