Un adolescent de 17 ani, aflat la volanul mașinii unei școli auto, a fost oprit de polițiști pentru depășirea vitezei legale. Verificările au arătat că băiatl nu era elev al școlii de șoferi, iar mașina îi fusese încredințată de un instructor, informează Mediafax.
Polițiștii au oprit sâmbătă, pe un drum județean, pentru depășirea limitei legale de viteză, un autovehicul cu sigla unei școli de șoferi din Odorheiu Secuiesc. La volan se afla un adolescent din orașul Cristuru Secuiesc, iar lângă el un bărbat din Zetea, instructor auto.
Adolescentul nu a putut prezenta documente că se afla în timpul efectuării orelor de conducere în vederea obținerii permisului. Ulterior, s-a constatat că acesta nu este înregistrat în evidențele școlii de șoferi, iar autovehiculul condus i-ar fi fost încredințat de către instructorul auto.