Iluzii optice prin intermediul unor oglinzi de mari dimensiuni care deformează realitatea, demonstrații live, acestea sunt doar câteva dintre lucrurile cu care au fost întâmpinați, joi, 14 deținuți de la Penitenciarul Târgu-Jiu, la „Muzeul Iluziilor”, deschis la Muzeul Județean „Alexandru Ștefulescu”. Timp de o oră, persoanele private de libertate au avut ocazia să vadă cum oamenii pot deveni subțiri ca o sfoară sau rotunzi ca un balon, cu burta până la nas sau pitici.
„Un grup de 14 deținuți aflați în custodia Penitenciarului Târgu-Jiu a avut ocazia să viziteze ,《Muzeul Iluziilor》, găzduit de Muzeul Județean Alexandru Ștefulescu
Deținuții selecționați execută pedepsele în regimul semideschis, participă la activități productive și respectă normele de comportament in cadrul instituției.
Activitatea a fost posibilă datorită colaborării cu Asociația Astronomica Pluto și cu Muzeul Județean, care au acordat posibilitatea persoanelor private de libertate să participe la evenimentul organizat in orașul Târgu-Jiu.
În cadrul vizitei, participanții au avut ocazia să intre în lumea iluziilor optice prin intermediul unui număr de 24 de oglinzi de mari dimensiuni care deformează realitatea, au înțeles cum funcționează hologramele, au descifrat mecanismul iluziei cinematografice și au avut parte de multe alte experiențe unice.
Activitatea are ca scop facilitarea ințelegerii de către persoanele aflate în detenție a importanței obietivelor culturale, dezvoltarea universului de cunoștințe de cultură generală și exersarea unor conduite care să creeze premisele dezvoltării personale și reintegrării în societate”, a declarat Lavinia Lupu, purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Târgu-Jiu.
Muzeul Iluziilor este un proiect al Asociației Astronomice Pluto.
Sursa aici









