Prima victorie în deplasare pentru echipa lui Stîngă

0
13

ACS Viitorul Târgu Jiu a reușit să obțină prima victorie în deplasare din acest sezon. Echipa lui Florin Stîngă s-a impus în meciul cu Poli Timișoara, o echipă aflată în cădere liberă, cu un joc foarte slab, deși nu a avut deloc un program dificil în startul sezonului.

Adversarul din această etapă al celor de la ACS Viitorul Târgu Jiu este echipa cu cel mai slab atac și are un singur gol marcat în șase runde, un record negativ greu de egalat chiar și în Liga 2 din România.

Totuși, în meciul cu ACS Viitorul, Poli a controlat mai bine jocul în prima repriză, iaroaspeții au contat ofensiv doar prin Gabriel Dodoi, fost polist din vremurile începutului în Liga 2. Poli a avut câteva mari ocazii, Denis Radu și Tsvetkov au fost periculoși, dar insuficient pentru a-l învinge portarul Raul Opric. În repriza a doua, numărul greșelilor făcute de poliști a continuat să crească iar în minutul 57, Oanea a făcut cadou un balon adversarilor la centrul terenului, iar astfel, mingea a ajuns la Vlad Toma, care a tras din careu la colțul lung.

Cu cele 4 puncte strânse în șase meciuri, Poli Timișoara a rămas pe locul 18 în Liga 2, mai slabe fiind doar Unirea Constanța și Metaloglobus.

ACS Viitorul are acum 9 puncte și golaveraj 5-5, se află pe locul 10. Miercuri, de la ora 16:30, are meci la Flacăra Horezu, în Cupa României, iar în campionat joacă sâmbătă, de la ora 11:00, acasă cu Progresul Spartac.