17.8 C
Târgu Jiu
28 mai 2026 22:04:33
Acasă News Alert Pedeapsă pentru pistolarul din Rovinari. E bun de plată!

Pedeapsă pentru pistolarul din Rovinari. E bun de plată!

0
48

Tânărul din Rovinari, care a tras cu un pistol cu bile spre un echipaj de la Ordine Publică, a fost condamnat în primă instanță. Bărbatul de 28 de ani a primit o amendă penală și a fost obligat să achite daune morale.

Evenimentul s-a petrecut pe 15 iunie 2019, în jurul orei 04.00. Tânărul șofer se afla pe marginea DE 79, pe raza localității Drăguțești, când a refuzat să se legitimeze. A devenit violent şi a scos un pistol cu care a tras de dori ori spre poliţist şi jandarm, fără să-i nimerească. Bărbatul a fost imobilizat și reținut ulterior pentru ultraj.

Timp de aproape două luni, tânărul s-a aflat în arestat la domiciliu. Trimis în judecată, acesta și-a recunoscut fapta. A primit două amenzi penale în sumă de 7.200 lei fiecare (240 zile amendă a câte 30 lei/zi), pentru infracțiunile de ultraj.

„Constată concurente faptele și aplică pedeapsa cea mai grea de 7.200 lei amendă penală, la care adaugă un spor de o treime din cealaltă pedeapsă stabilită, urmând ca inculpatul să execute pedeapsa rezultantă de 9.600 lei amendă penală (320 zile amendă a câte 30 lei/zi). În baza (…) scade măsura reținerii și arestului la domiciliu pe perioada 15.06.2019 – 10.08.2019 inclusiv, respectiv, 57 zile, urmând ca inculpatul să execute pedeapsa finală de 7.890 lei amendă penală (263 zile amendă a câte 30 lei/zi)”, a decis Judecătoria Târgu Jiu.

Instanța a mai dispus confiscarea pistolului de tip airsoft. În plus, tânărul a fost obligat să plătească oamenilor legii daune morale în sumă totală de 12.000 lei.

Trebuie spus că sentința Judecătoriei Târgu Jiu nu este definitivă.




Sursa aici

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

error: Conținutul este protejat!!