0
231

PANDURII TÂRGU JIU – METALOGLOBUS BUCUREŞTI 1-2
Stadion: Municipal – sintetic (Târgu Jiu – Gorj);
Arbitru: Vladimir Andrei Nagy (Aiud); Asistenţi: Călin Cimponeriu (Lugoj) şi Alina Mihoc (Arad).
Pandurii: Mih. Cotolan – Brînzan (cpt.), Konate, Draca, Raiciu, Al. Vasilescu, Tudoran, D. Pîrvulescu, Skoric, Vodă, Nsiah
Rezerve: Al. Opriţa – Cenaj, Nic. Cotolan, P. Popescu, Blejdea, Şendroiu, Almic
Antrenor: Dorian Gugu
Metaloglobus: Rob. Geantă – C-tin. Costache, Buzea, Caramalău (cpt.), Sava, Mino Sota, Potecea, Val. Andrei, Ov. Herea, V. Vlad, Şt. Niculae
Rezerve: Anca-Trip – Negotei, Riza, Bg. Panait, Gafaru, Ghenovici, Culda
Antrenor: Cristian Popovici

Una dintre revelaţiile începutului de sezon, Pandurii Târgu Jiu, nu-şi mai găseşte cadenţa. Dacă în etapa a 8-a urcase pe podium, la doar trei puncte primul loc, ocupat la vremea respectivă de Sportul Snagov, echipa lui Adrian Bogoi a ajuns în prezent, după etapa a 15-a, pe poziţia a 9-a, la 14 puncte sub liderul Chindia Târgovişte.

În ultima rundă, gorjenii au fost învinşi, pe teren propriu, de Metaloglobus Bucureşti. Oaspeţii s-au impus cu 2-1, după ce la pauză conduceau cu 2-0.

Scorul a fost deschis, în minutul 15, de Ştefan Niculae. Din 6 metri, acesta a reluat în plasă, cu capul, balonul deviat, pe spate, de Ovidiu Herea. Peste alte 4 minute, fundaşul sârb Milos Draca l-a ţinut în careu pe Niculae, arbitrul a indicat punctul cu var, iar Ovidiu Herea a înscris, cu precizie. În minutul 61, George Tudoran a centrat de pe partea stângă de atac, iar sârbul Milenko Skoric, revenit pe teren după grava accidentare din luna februarie, a înscris cu capul. Până la final nu s-a mai marcat, iar Pandurii a rămas cu patru puncte în ultimele şapte etape.
Per ansamblu, jocul Pandurii – Metaloglobus a fost unul modest, cu puţine faze de poartă.

Militaru: ”Ne-au surprins şi adversarii cu aşezarea lor”

Jucătorii gorjeni n-au putut conta pe aportul antrenorului-principal Adrian Bogoi, suspendat după ce etapa trecută, la Sâmnartin, a fost eliminat pentru proteste. Echipa sa a pierdut, cu 1-0, meciul cu Luceafărul Oradea dintr-un penalty contestat.
”Acum, atitudinea din prima repriză a fost ca la “judeţ”. Ne-au surprins şi adversarii cu aşezarea lor. Înainte jucau altceva, de când a venit domnul Popovici au schimbat sistemul. Noi am studiat jocul lor din etapa trecută, dar se pare că degeaba. Nici nu ştiu dacă a fost penalty, la faza de 2-0, dar nici nu mai contează asta. În repriza a doua ne-am mai revenit, dar prea târziu. Poate a contat şi faptul că domnul antrenor principal Bogoi n-a putut sta pe bancă”, a spus antrenorul secund Dragoş Militaru.

„E clar că nu mai suntem cei care am fost în primele etape, deşi nu văd de ce”

Acesta caută motivele pentru care echipa sa a intrat în criză: ”Ceva nu facem bine. De o lună şi jumătate s-a scurtcircuitat ceva. E clar că nu mai suntem cei care am fost în primele etape, deşi nu văd de ce. Existau toate premisele să avem continuitate în rezultate. Suntem acelaşi lot, suntem băieţi tineri, talentaţi. Cred însă că i-a dus valul, după ce au avut o serie pozitivă. Poate că unii se mulţumesc că sunt mai sus în clasament decât sezonul trecut şi s-a instalat o stare de confort. Trebuie să ne revenim, fiindcă mai avem meciuri de jucat şi meciuri grele, cu Chindia, Argeş, Cluj, Politehnica Timişoara. Noi ne-am dus pe locul 3, tot noi am ajuns în cap şi tot noi trebuie s-o scoatem la capăt. Nu e o situaţie critică, dar trebuie să ne trezim. Am făcut lucruri bune în primele două luni şi ceva nu facem bine de o lună şi jumătate, asta e clar. În ultimele şapte etape am bătut doar pe Snagov. Multe lucruri nu le mai facem cum trebuie. Şi nu e vorba de un meci, ci de şase. Poate şi victoria cu Snagov, când am bătut echipa neînvinsă până la acel moment, ne-a făcut mai mult rău. Am arătat că putem bate pe oricine, dar, în acelaşi timp, se pare că putem pierde cu oricine. Aşa s-a întâmplat şi la Baloteşti, şi la Arad şi la Luceafărul şi acum, acasă, cu Metaloblobus”.