Gilortul cu ratările, Hermannstadt cu golurile

0
2

Gilortul Târgu Cărbuneşti a pierdut meciul disputat în ultima etapă în faţa satelitului echipei din Sibiu. AFC Hermannstadt 2 s-a impus cu scorul de 3-1, după ce la pauză a condus cu 2-0, în meciul disputat pe Stadionul Comunal din Rășinari.

Gilortul Târgu Cărbuneşti a pierdut un duel important în lupta pentru podium, iar șansele de a termina acest sezon în trioul fruntaș au scăzut dramatic. Gilortul a ratat marile ocazii în ultimul meci din campionat în timp ce gazdele au marcat din toate ocaziile şi au păstrat toate punctele.

Șutul lui Cocină din 6 m din minutul 1 al meciului l-a depăşit pe portarul gazdelor, însă un fundaș sibian a respins de pe linia porții. Sibienii au profitat de pasa proastă a oltenilor şi au marcat de două ori până la pauză. Cu un minut înainte de fluierul pauzei, Cocină a irosit o altă ocazie mare reluând spectaculos spre poartă dar balonul a fost respins cu dificultate de portar, în corner. În repriza secundă jucătorii Gilortului au ratat din toate pozițiile, au nimerit şi bara dar şi portarul advers până când Dănăricu l-a surprins pe Comănici cu un șut la colțul lung expediat din lovitură liberă de la 28 m. Au urmat apoi ocaziile semnate de Avramescu, Unguru, Almăjanu și Cocină, din păcate tot fără gol marcat pentru oaspeţi. Şi chiar dacă Gilortul a atacat continuu, tot gazdele au marcat pentru 3-1 dintr-un şut expediat de Ster de la centrul terenului când portarul Constantinescu era ieșit din poartă.