Poliția Locală a Municipiului Târgu-Jiu a continuat și în acest an tradiția de a se implica în acțiuni caritabile. În pragul sărbătorilor de iarnă, polițiștii locali au adus bucurie în sufletele mai multor persoane cu o situație materială precară. Acestea au primit tot ce aveau nevoie pentru o masă îmbelșugată, jucării și haine pentru copii, dar și alte obiecte necesare unei gospodării.
Cazul emoționant al unei familii cu doi copii mici din Târgu-Jiu i-a impresionat până la lacrimi pe angajații Poliției Locale a Municipiului Târgu-Jiu! După ce au fost izgoniți în plină iarnă din casa unde locuiau cu chirie, capul familiei Daniel Turbureanu în vârstă de 45 de ani și-a pierdut și locul de muncă. Situația familiei este una cât se poate de critică, ultimul salariu pe care acesta l-a încasat a trebuit să îl dea proprietarului unde s-a mutat împreună cu concubina sa Stela Zamfir și cei doi copii ai săi, Ianis în vârstă de trei ani și Iasmina în vârstă de doar doi anișori pentru a nu-și petrece sărbătorile de iarnă în stradă. „ Este foarte greu a trebuit să plecăm de la fosta chirie, deși acolo nu aveam nici curent electric și nici apă, pentru că proprietara locuinței le-a tăiat. Chiar nu am avut ce face, a trebuit să venim aici, deși chiria este foarte mare, 800 de lei, dar măcar avem apă caldă și curent. Tot salariul soțului a trebuit să îl dăm pe chirie nu știu ce vom face de luna viitoare,mai ales că el a fost dat afară de la serviciu. Nu am avut bani nici de brad, ce să mai vorbim de jucării pentru copii, dacă nu primeam aceste daruri de la domnii polițiști nu știu ce făceam” , a declarat printre lacrimi Stela.
Angajații Poliției Locale au strâns bani din buzunarul propriu și i-au dăruit familiei Turbureanu jucării, haine pentru cei mici, alimente, iar bradul care se afla în incinta instituției l-au dăruit celor mici. „ Încărcați cu daruri, angajații Poliției Locale a Municipiului Târgu-Jiu au trecut pragul a cinci familii. Prima familie vizitată este formată din patru membri și locuiește de numai o zi într-un apartament cu chirie. Mama are grijă de cei doi copii, în timp ce tatăl lor își caută un loc de muncă după ce chiar astăzi(nr.red) a aflat că a fost concediat. Cei doi copii, cu vârste de 2, respectiv 3 ani nu își imaginau că în dormitorul lor vor putea admira un brad de Crăciun sau că vor sta în căldură. De jucării sau haine nici nu putea fi vorba. Pentru că au fost impresionați de cazul lor, polițiștii locali le-au oferit bradul gata împodobit în urmă cu câteva zile în instituție, dar și o sursă de încălzire. De astăzi vor avea căldură, mâncare, jucării și haine” a declarat Alexandra Petrița, purtătorul de cuvânt al Poliției Locale a Municipiului Târgu Jiu.
„Un alt caz impresionant este acela al unui tată care își crește singur cei patru copii. Și pentru ei, Moș Crăciun a venit încărcat cu daruri. Au primit cu entuziasm haine, alimente de bază, cozonac, dulciuri și produse tradiționale pentru sărbători. Impresionată de gestul angajaților Poliției Locale a Municipiului Târgu-Jiu a fost și o familie alcătuită din șapte membri. Cei șase copii sunt crescuți doar de mamă într-o locuință socială, iar eforturile ar fi fost mult prea mari să aibă tot ceea ce este necesar unei mese îmbelșugate. Ca și în acțiunile anterioare, banii au fost oferiți benevol de angajații instituției, din propriul buzunar. Poliția Locală a Municipiului Târgu-Jiu va continua să se implice în astfel de acțiuni umanitare, răspunzând prezent la fiecare solicitare şi oferind o mână de ajutor la nevoie”, a mai declarat Alexandra Petrița.
Sursa aici









