Fostul primar din Dănești, condamnat pentru ultraj, continuă să fie plătit din bani publici în ciuda sentinței definitive

0
258

Mădălin Paliță, fostul primar al comunei Dănești, condamnat pentru ultraj și destituit din funcție de Prefectura Gorj în urma unei sentințe judecătorești definitive, a încercat fără succes să-și dovedească nevinovăția. Acesta a depus o contestație în anulare, susținând că nu a agresat-o pe angajata Primăriei Târgu Jiu, însă demersul său a fost respins de instanță.

Situația devine și mai gravă prin faptul că, de mai bine de o lună, Prefectura Gorj nu reușește să îl înlăture pe Paliță din funcția de consilier personal al viceprimarului cu atribuții de primar, deși legea interzice unei persoane condamnate să ocupe orice funcție în administrația publică locală, chiar și ca personal contractual.

În mod absurd, Paliță continuă să fie plătit din fonduri publice la Primăria Dănești, situație ce a atras atenția Curții de Conturi, care urmează să recupereze sumele salariale încasate ilegal de fostul edil. Prefectura a închis ochii la promisiunile repetate ale lui Paliță de a demisiona, promisiuni care s-au dovedit a fi minciuni, în condițiile în care acesta se află încă la conducerea primăriei, în ciuda destituirii sale oficiale.

Noul sistem de abonare prin email

Introdu adresa de email pentru a te abona la acesta pagina și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.