21.8 C
Târgu Jiu
09 iun. 2026 23:16:13
Acasă Actualitate Fiul unui afacerist milionar din Dolj, reținut într-un mall din Craiova după...

Fiul unui afacerist milionar din Dolj, reținut într-un mall din Craiova după ce a încercat să fure haine de 600 de lei

0
462
Fiul unui afacerist milionar din Dolj, reținut într-un mall din Craiova după ce a încercat să fure haine de 600 de lei

Un tânăr din Craiova, fiul unui cunoscut om de afaceri din județul Dolj, a fost reținut de polițiști după ce ar fi fost surprins în timp ce încerca să sustragă mai multe articole vestimentare dintr-un magazin aflat într-un centru comercial din municipiu. Ancheta este coordonată de Poliția Craiova, iar pe numele acestuia a fost deschis un dosar penal pentru furt calificat.

Incident într-un mall din Craiova: haine ascunse sub hainele purtate

Potrivit informațiilor publicat de Gândul, incidentul s-a produs la finalul lunii trecute, când angajații unui magazin de îmbrăcăminte dintr-un mall din Craiova au apelat numărul unic de urgență 112, după ce au observat comportamentul suspect al unui client.

Tânărul ar fi fost surprins ieșind din cabina de probă purtând mai multe articole vestimentare sub hainele proprii, fără a le achita. Valoarea bunurilor ar fi fost de aproximativ 600 de lei.

În același context, surse apropiate anchetei susțin că asupra acestuia ar fi fost găsit și un obiect tăietor, însă acest aspect urmează să fie clarificat de anchetatori.

Intervenția poliției și deschiderea dosarului penal

La fața locului au intervenit polițiști din cadrul Secției 5 Poliție Craiova, care l-au condus pe tânăr la audieri. Ulterior, după analizarea declarațiilor și a imaginilor surprinse de camerele de supraveghere, anchetatorii au decis reținerea acestuia pentru 24 de ore.

Surse judiciare afirmă că probele video au fost esențiale în stabilirea circumstanțelor, întrucât declarațiile persoanelor implicate ar fi fost contradictorii.

Apărare și explicații în fața anchetatorilor

În fața polițiștilor, tânărul ar fi susținut că nu ar fi intenționat să fure bunurile, ci că ar fi participat la o provocare online, prin care încerca să demonstreze că poate părăsi magazinul fără a fi prins, potrivit acelorași surse.

Ancheta este în desfășurare, iar procurorii urmează să stabilească exact circumstanțele în care s-a produs incidentul și încadrarea juridică finală.

Dosarul se află în lucru, iar persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție până la o decizie definitivă a instanței.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

error: Conținutul este protejat!!