CSM Târgu Jiu a pierdut la un punct diferenţă la Constanţa

0
63

Echipa de baschet a CSM Târgu Jiu a fost la un pas de o victorie în deplasarea de la Constanţa. Din păcate, elevii lui Claudiu Alionescu au condus mult timp pe tabelă, dar au cedat dramatic pe final, fiind învinşi la un punct diferenţă, în ultimele secunde ale meciului de gazdele de la Athletic.

Baschetbaliştii gorjeni au fost învinşi la limită la Constanţa, de echipa locală Althletic, scor 68 – 67, după un meci pe care oaspeţii l-au dominat în mare parte dar în care gazdele s-au impus dramatic, în ultimele secunde de joc.

Echipa CSM Târgu Jiu pleca optimistă la acest meci, venind după două victorii consecutive şi un joc în creştere de la meci la meci. Nici la Constanţa gorjenii nu au făcut un joc slab, ba chiar şi-au impus ritmul de joc de la începutul partidei, impunându-se clar în primul sfert, scor 16-24. Sfertul doi a fost câştigat de gazde, la un punct diferenţă, scor 19 – 18, şi astfel gorjenii au intrat cu avantaj la pauză, scor 42-35.

Din păcate echipa lui Alionescu a cedat teren după pauză şi gazdele au profitat şi s-au impus în sfertul trei, scor 18-10, recuperând astfel diferenţa din primul sfert. În ultimul sfert scorul de fost egal, 15 – 15, dar a fost stabilit în ultimele secunde când gazdele au luat un punct care a dus la scorul final.

Alionescu a recunoscut pentru Radio Infinit că meciul s-a pierdut pe final, pentru că partida a fost controlată în cea mai mare parte de echipa sa: “Un meci pierdut pe final, pe care l-am controlat în majoritate. Însă, două greşeli individuale, în ultimele 30 de secunde, ne-au costat o victorie extrem de importantă. După ceea ce s-a întâmplat la Focșani, era un meci decisiv nu doar pentru locul 5, dar chiar și cu șanse la locul 4. Am făcut un joc, zic eu, destul de bun în prima parte, pe care am și reușit să o câștigăm. Din păcate, a venit o cădere în sfertul trei, am cedat foarte ușor câteva posesii, plus că nu am profitat mai deloc de aruncările deschise pe care le-am avut. Iar, cum baschetul este un sport imprevizibil până în ultima secundă, finalul a fost unul cu mare tensiune, pe care noi nu am putut să o gestionăm asa cum trebuie”.

Andrejevic a fost din nou cel mai bun marcator pentru CSM, cu 21 de puncte, urmat de Roşu şi Djurasovic, cu câte 12 puncte fiecare.

După primele trei etape din acest retur, CSM Târgu Jiu rămâne pe locul şase, după gazdele din etapa aceasta, Athletic Constanţa, având 13 puncte. La finalul săptămânii gorjenii vor juca din nou acasă, la Sala Sporturilor, urmând să întâlnească sâmbătă, 21 decembrie, pe CSM Galaţi.