CSM Târgu Jiu a câștigat Cupa Timișoara

0
18

CSM Târgu Jiu a câștigat Cupa Timișoara NetBet, ediția 2021, după ce a trecut și de formația gazdă, SCM Timișoara, scor 83-77. Pentru echipa antrenată de Jordanco Davitkov a fost cea de a doua victorie din perioada de pregătire.

Gorjenii vor debuta oficial pe 24 septembrie în primul tur din Cupa României, la Târgu Jiu, cu CSO Voluntari. Pentru CSM Târgu Jiu, turneul de la Timișoara a fost unul extrem de util, în care staff-ul tehnic a încercat să pună la punct anumite aspecte în jocul echipei, în condițiile în care la acest turneu au lipsit doi jucători, Camil Berculescu și Ahmed Bashir, în timp ce Octavian Ilie nu a jucat decât o repriză cu Timișoara, a informat oficial CSM.

În ciuda acestor probleme de lot, CSM Târgu Jiu a reușit să se impună în ambele partide din Sala „Constantin Jude” din Timișoara în cadrul turneului organizat de echipa bănățeană. În primul meci, gorjenii s-au impus în fața selecționatei americane OBS Euro Tour USA Team, scor 106-98. În cel de al doilea meci, formația antrenată de Jordanco Davitkov, a reușit să treacă și de formația gazdă, SCM Timișoara, scor 83-77, pe sferturi: 19-14, 17-32, 22-20, 19-17.

Porter Troupe, căpitanul echipei gorjene, a fost cel mai bun om al meciului cu 29 de puncte marcate.