17.8 C
Târgu Jiu
28 mai 2026 21:36:21
Acasă Actualitate Trenul Regal, Trenul Prezidențial și o locomotivă de epocă vor poposi în...

Trenul Regal, Trenul Prezidențial și o locomotivă de epocă vor poposi în Gara din Tg-Jiu

0
3202
Moldovița

Începând cu orele 9.50, timp de o oră, va poposi Trenul Regal, Trenul Prezidențial și o locomotivă de epocă în Gara din Tg-Jiu. Trenul Moldovița, denumit pe weekend Defileu Expres, va circula pe ruta Petroșani-Târgu Jiu.  Acțiuni culturale vor fi organizate și în Petroșani și în Târgu Jiu. Vineri 27 Octombrie va fi în gara din Tg-Jiu.

Scopul manifestărilor este acela de a pune în valoare calea ferată ce străbate defileul sălbatic al Jiului, urmând cursul apei.

31 de kilometri de cale ferată pe care sunt 39 de tuneluri săpate în munte, 8 poduri mari, 100 de podețe și 2500 m ziduri de sprijin. Aceasta este în mare descrierea căii ferate dintre Livezeni și Bumbești. Construirea celor 31 de km de cale ferată a durat, cu întreruperi, 24 de ani.  Iar anul acesta se împlinesc 75 de ani de la momentul dării în folosință.

O serie de evenimente cultural-artistice vor marca acest moment. Concurs de fotografie, expoziții foto, vizionări de filme, acțiunile având loc atât în Petroșani cât și în Târgu Jiu. Mai mult, un tren special va circula timp de mai multe zile, între Petroșani și Târgu Jiu. Toate sunt organizate de CAR CFR Petroșani în colaborare cu Asociația Cultul Eroilor Filiala Hunedoara, Asociația Umanitară Kandila și Urban Lab.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

error: Conținutul este protejat!!