17.8 C
Târgu Jiu
28 mai 2026 22:09:51
Acasă Actualitate Zona Metropolitană Târgu Jiu va fi desființată după ce 17 localități au...

Zona Metropolitană Târgu Jiu va fi desființată după ce 17 localități au refuzat să contribuie. Văcaru va încasa salariul în continuare

0
900
Primăria Târgu Jiu aruncă mii de euro în presă, după ce a făcut economie cu Festivalul Berii

Zona Metropolitană Târgu Jiu, înființată la finalul anului 2021 și condusă de fostul deputat Alin Văcarul, se va desființa în acest an din cauza lipsei de susținere financiară din partea localităților membre. Cele 17 unități administrative care făceau parte din această structură au refuzat, pe rând, să mai cotizeze pentru funcționarea Zonei Metropolitane, destinată să atragă finanțări pentru proiecte de infrastructură pentru comunitățile locale.

Informația a fost confirmată de primarul municipiului Târgu Jiu, Marcel Romanescu, care a precizat că, în prezent, doar Primăria Târgu Jiu a continuat să își plătească cotizația anuală de un leu pe cap de locuitor. Acesta a mai subliniat că, din cauza acestei lipse de susținere, Zona Metropolitană nu a mai putut implementa proiectele propuse, iar autoritățile locale au decis desființarea acestei structuri.

Încasează salariul degeaba

De asemenea, directorul Zonei Metropolitane va rămâne angajat pentru a coordona un proiect pe Grupul de Acțiune Locală (GAL), care va continua să sprijine dezvoltarea regiunii. Practic, deși nu a făcut nimic din 2021 până în prezent, Văcaru va fi plătit și de aici înainte, tot pentru nimic.

Zona Metropolitană Târgu Jiu fusese creată cu scopul de a aduna fonduri din diverse surse pentru proiecte majore de infrastructură, incluzând transport, apă, canalizare și gaze naturale, care să sprijine dezvoltarea durabilă a zonei. Totuși, din cauza lipsei de implicare din partea autorităților locale, acest proiect nu a reușit să își atingă obiectivele.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

error: Conținutul este protejat!!