13.6 C
Târgu Jiu
28 mai 2026 23:55:13
Acasă Actualitate Consiliul Județean Gorj alocă 250.000 lei pentru proiectul inițiat de Mihai Olaru

Consiliul Județean Gorj alocă 250.000 lei pentru proiectul inițiat de Mihai Olaru

0
34

Sergiu Mihail Olaru, unul dintre cei mai tineri consilieri județeni din Gorj, se bucură de prima sa reușită notabilă din postura de consilier.

Încă de la finalul anului trecut acesta a lansat în social-media un formular prin care pune întrebări legatemde resursele necesare finanțării unor acțiuni de implicare civică în zona de educație, turism, antreprenoriat, etc. Proiectul presupune alocarea de către Consiliul Județean Gorj a unor sume destinate inițiativelor propuse de ONG-uri. Luni proiectul a trecut și cu sprijinul Consiliului Județean Gorj, care a alocat 250.000 lei, vor fi finanțate proiecte pe cinci domenii de interes: tineret, turism, educație civică și antreprenorială, sport și mediu.

”Astăzi a trecut proiectul despre care am mai scris aici (Facebook), iar acțiunile civice ale ONG-urilor vor putea fi finanțate cu fonduri de la Consiliul Județean Gorj. Sunt bucuros că am reușit să diversific domeniile; am plecat de la unul singur- sport, și am ajuns la cinci. Suma alocată pentru proiecte care vizează activități în aceste domenii este de 250.000 de lei, dar am primit promisiunea conducerii CJ Gorj că se va putea face o suplimentare cu 500.000 de lei dacă vor fi multe proiecte depuse. Sunt convins că vor fi multe depuse. Așadar, imediat după consultarea publică a ghidului de finanțare, vor putea fi înregistrate proiecte pe cinci domenii de interes: tineret, turism, educație civică și antreprenorială, sport și mediu. Este un proiect pentru care am consultat organizațiile online, dar au fost și discuții directe. Am observat atunci că există o dorință mare de implicare în societate și trebuie sprijiniți cei care au intenții și idei bune. Totodată, am primit sprijinul aparatului Consiliului Județean și sper că voi găsi aceeași înțelegere și la următoarele proiecte. Știu că există inițiative și idei fabuloase în rândul ONG-urilor, de care cu siguranță vom auzi. Sunt convins că oamenii care le conduc au idei și soluții. Putem să le accesăm și să beneficiem de ele, sub forma de rezultate, doar alimentându-le cu încrederea noastră. Pentru că încrederea și energia oamenilor implicați au făcut ca acest proiect să fie aprobat în această formă și pentru asta le mulțumesc” a transmis Mihai Olaru.

Sergiu-Mihail Olaru a devenit consilier județean în august 2021 şi a candidat pe lista PNL, în echipa lui Iulian Popescu.

Original Article

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

error: Conținutul este protejat!!