17.8 C
Târgu Jiu
28 mai 2026 22:14:16
Acasă Actualitate Patronul de la Castrul Roman, bun de plată

Patronul de la Castrul Roman, bun de plată

0
169

Ștefan Dogaru, consilier PSD la Bumbești-Jiu, patronul Castrului Roman, a fost amendat drastic pentru botezul, de sâmbătă, cu 100 de persoane, organizat în incinta locației sale. Mai exact, Dogaru a încasat două amenzi de la poliție pentru botezul organizat sâmbătă în incintă. Dogaru a mai luat o amendă de peste 10.000 de lei de la Direcția Sanitar Veterinară și o alta de la OPC, tot de 10.000 de lei. Verificarea în comisie mixtă a fost productivă, Dogaru stând cu teamă că i se va suspenda și activitatea după ce poliția a luat această decizie drastică.

În urma descinderii de la finalul săptămânii trecute, făcute la Castrul Roman din orașul Bumbești-Jiu, polițiștii au decis închiderea localului unde avea loc un botez în spațiu închis. Petrecerea era organizată de un tânăr de 26 ani din localitate, la ea participând nu mai puțin de 100 de persoane. Administratorul restaurantului a primit două sancțiuni usturătoare, și anume 15.000 lei conform Legii 55/2020, respectiv 10.000 lei conform OUG 28/1999.

Oamenii legii au mai confiscat și suma de 626 lei. De asemenea, inspectorii DSV, care au mers în control alături de polițiști, au aplicat o sancțiune în valoare de 10.000 lei, în baza HG 984/2005, dar și o sancțiune de 3.000 lei, conform prevederilor HGR 857/2011. Și inspectorii OPC Gorj au amendat patronul restaurantului unde avea loc botezul, acesta primind două sancțiuni, ambele de 10.000 lei.

Omul de afaceri, poate plăti parțial aceste amenzi care se apropie de 50.000 de lei.

Tag-urifeaturedOriginal Article

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

error: Conținutul este protejat!!